Základní typy interiérového osvětlení
Nabídka svítidel a nových technologií v osvětlení se neustále rozrůstá, a tak může někomu dělat problém se v nich vyznat. Výběr osvětlení rozhodně nepodceňujte. Nejen že k sobě dostanete potřebné světlo, ale zároveň si můžete pořídit krásné dekorativní kusy.
Nabídka svítidel a nových technologií v osvětlení se neustále rozrůstá, a tak může někomu dělat problém se v nich orientovat. Výběr osvětlení rozhodně nepodceňujte. Nejen že k sobě dostanete potřebné světlo, ale zároveň si můžete pořídit krásné dekorativní kusy.
Centrální osvětlení – přímo do středu
Přímo do středu" je krapet přehnané, ale dá se říct, že tak nějak to s centrálním osvětlením je. V naprosté většině případů se jedná o lustry a závěsná svítidla, která zajistí dostatek světla pro celou místnost na běžný provoz (za předpokladu, že jde o klasický rozměr pokoje). Umístěním co nejvíce do středu stropu zajistíme správný a rovnoměrný rozptyl.Lampy a nástěnná svítidla – osvětlení konkrétního místa
Centrální osvětlení ve většině případů nestačí. Na řadu přichází doplňkové osvětlení, jinak řečeno místní, které je vždy určeno k nasvícení určité plochy. Například v kuchyni při vaření skvěle využijete osvětlení pod kuchyňskou linku. Do obývacího pokoje nebo ložnice zase zapadne stojací lampa. Pro milovníky knih a vášnivé čtenáře doporučujeme poohlédnout se po čtecí lampě. A když už jsme u těch lamp, tak nedílnou součástí každého domova i kanceláře je rozhodně stolní lampa, bez které si budete zbytečně kazit oči.Dekorativní osvětlení – nalaďte si tu správnou atmosféru
Jak už název napovídá, jde o světla, která mají hlavně dekorovat. Nemusí nasvítit zbytečně velký prostor, ale spíše vyzdvihnout to, co je potřeba. Zároveň se podílí na celkové atmosféře dané místnosti. Pokud si chcete povídat a relaxovat, nezapínejte velké světlo a rozsviťte si třeba bodovky. Druhou možnost v sobě skrývají lampy se stmívačem, kdy si snadno nadávkujete intenzitu osvětlení přesně podle momentální nálady a pocitů.Na trhu jsou také speciální druhy, jako třeba obrazová svítidla, která vám nasvítí obrazy nebo rodinné fotky.
Nejlepší volbou pak je, když všechny zmíněné druhy kombinujeme. Vždy záleží na tom, co zrovna děláte, jaké je venku počasí, na denní době nebo momentálním rozpoložení. Při celkové koncepci osvětlení se snažte ladit všechna světla do stejného nebo podobného stylu. Dosáhnete tak harmonie.