Jak rozumět obalu žárovky?
Pokud nakupujete světelný zdroj do vašeho svítidla, je rozumné pročíst si údaje uváděné na krabičce od žárovky. Dozvíte se z ní důležité informace a předejdete problémům s nevhodným výběrem
Pokud nakupujete světelný zdroj do vašeho svítidla, je rozumné pročíst si údaje uváděné na krabičce od žárovky. Dozvíte se z ní důležité informace a předejdete problémům s nevhodným výběrem.
Technické parametry žárovek
Zde je výčet údajů, na které byste se měli při pořizování žárovek zaměřit:
- Světelný tok udává, jak moc bude žárovka svítit a v jaké míře světlo vyzáří do stran. Jednotka se uvádí v lumenech.
- Energetický štítek znamená zařazení žárovky do sedmi energetických tříd. Nejúspornější označením chápeme A++, dále A+, A,B,C,D až po nejméně úspornou variantu E.
- Životnost žárovky se zpravidla uvádí v hodinách, někdy i v letech, při průměrné době svícení 2,7 hodin denně. Kvalitní žárovka by měla vydržet svítit alespoň 10 000 hodin.
- Barva světla neboli teplota chromatičnosti je měřena v Kelvinech. Spektrum barvy LED žárovek počíná teplou žlutou a končí studenou bílou (až modrou). Pro práci doporučujeme odstíny studenější, na relaxaci zase teplejší škálu barev.
- Výrobce, certifikáty – certifikací CE rozumíme výrobu v souladu s normami EU. Jiné výrobky nekupujte, hazardovali byste tak se svým zdravím. CE osvědčení má dvě části, a to Electro magnetic compactibility (informující, jestli nebude rušit ostatní spotřebiče) a Low voltage directive (zda je výrobek vhodně vyroben a vyhovuje bezpečnostním nárokům).
- Informace o stmívatelnosti – pokud je symbol přeškrtnutý, jedná se o nestmívatelnou žárovku.
- Počet spínacích cyklů – údaj uvádějící, jak žárovka odolává častému spínání. Průměrná cifra se pohybuje okolo 65 000 spínacích cyklů.
- Rozměry a vhodné napětí – pro spotřebitele hraje roli velikost žárovky, aby se věšla do svítidla. Dále si všímejte vhodného napětí, v našich podmínkách zpravidla 220 V.