Jak nejlépe nasvítit ložnici
Ložnice je nejspíš jedinou místností domu, ve které trávíte čas za všech možných světelných podmínek - dokonce i za tmy. Proto je potřeba dovést osvětlení místnosti k dokonalosti.
Ze všech místností vašeho domu je ložnice pravděpodobně jedinou místností, kde trávíte čas jak za světla, po tmě, tak i při částečném osvětlení. Z toho důvodu je volba správného osvětlení klíčová. Přesvětlení místnosti či špatná volba teploty chromatičnosti by Vám například mohly způsobovat potíže se spánkem. Výběr proto nepodceňte, aby se Vám v ložnici dobře usínalo i vstávalo.
V rámci tohoto průvodce se vás pokusíme nasměrovat ke správné volbě osvětlení do ložnice, včetně umístění, montáže a instalace. Nejprve se zaměříme na vrstvení osvětlení v místnosti a využití různých typů svítidel. Následně se podíváme na tipy a triky, které se vám při vybírání bude hodit znát.
Optimální navrstvení světla v ložnici nemusí být náročné, pakliže správně rozmístíte ambientní, pracovní a doplňkové osvětlení. Pokud se vám podaří vytvořit rovnováhu mezi svítidly, budete schopni upravovat atmosféru ložnice podle potřeby bez sebemenších problémů.
Od obecného ke konkrétnímu
Jak nadpis sekce napovídá, nejprve se budeme snažit vytvořit ambientním osvětlením určitý podklad, ze kterého budeme posléze vycházet. K ambientnímu osvětlení patří i přirozené denní světlo proudící z oken místnosti. Ve zkratce cokoliv, co poskytuje dostatečné osvětlení k pohybu v místnosti.
Co se umělého osvětlení týče, ambientního světla nejsnáze dosáhnete stropnicemi, bodovkami či závěsnými a přisazenými lustry. Alternativou k tomu můžou být přenosná svítidla, jako jsou třeba stojací lampy. Všechny tyto typy výrobků poskytnou dostatečné množství světla pro aktivity, které nevyžadují přímé a silné osvětlení.
Dostatek přímého světla
Jestliže počítáte s tím, že se budete v ložnici věnovat aktivitám, jež vyžadují silnější a přímé osvětlení – například čtení nebo malování make-upu –, zvažte pro tyto případy pracovní osvětlení, které navrstvíte spolu s tím ambientním.
Svítidla pro tento účel určená nejsou omezena pouze na tradiční pracovní lampičky. Patří sem i nástěnná svítidla, závěsné lustříky s dlouhým závěsem po stranách postele, popřípadě klasické lampičky na noční stolek.
Jak jste již nejspíš pochopili, jako pracovní osvětlení do ložnice můžete použít jakékoliv svítidlo, které vám bude poskytovat dostatek přímého světla. Velkým benefitem je možnost ovládat světlený tok a nastavovat si ho podle potřeby – například krk lampičky a jiné.
Fantazii se meze nekladou
Smyslem doplňkového osvětlení je typicky upoutání pozornosti přítomných, podpoření celkového designu místnosti či vyzdvihnutí a osvícení uměleckých děl a speciálních prvků architektury. Zároveň může kombinovat nebo do určité míry suplovat výše popsané ambientní osvětlení – i doplňková svítidla totiž mohou svítit s více než dostačující intenzitou světla. Zkombinovat tedy můžete různá zápustná svítidla, nástěníky, LED pásky a další.
Rovněž zvažte uplatnění stmívačů. Některá inteligentní svítidla již v sobě integrovaný stmívač mají, u jiných je třeba dokoupit externí (ne všechna svítidla ale externí stmívání podporují, vždy se proto ujistěte, že vybraný produkt funkci nabízí).
Nejenom že stmívače přidají ložnici novou dimenzi, ale svítidla se díky tomu stanou multifunkčními. Od plného výkonu, kdy se svítidlo stává ambientním světlem, po slabou intenzitu osvětlení, která nastoluje pocit útulnosti a pohodu.
Volba vhodného světelného zdroje
Při vrstvení osvětlení v místnosti je potřeba vzít v potaz světelné zdroje svítidel. Pokud vybíráte svítidla s integrovaným LED zdrojem, všechny informace o zdroji u svítidel uvádíme. Nemusíte tedy nic složitého řešit. Při výběru žárovky se ale budete muset zamyslet, co od konkrétního světla očekáváte.
Parametry, které vás budou zajímat, jsou:
- jaký je maximální možný příkon svítidla, do kterého budete žárovku umisťovat - podle toho volte vhodnou wattáž žárovky;
- jakou teplotu chromatičnosti (barvu světla od teplé žluté po studenou bílou) byste rádi;
- zdali nehledáte inteligentní žárovku, případně žárovku do inteligentních svítidel (bez níž byste přišli o některé přidané funkce světel);
- v neposlední řadě pak kvalitu a cenu.
Výkon svítidel samozřejmě volte i podle velikosti ložnice – pokud osvětlujete menší prostory, můžete zvolit nižší výkon než maximální povolený. Teplotu chromatičnosti doporučujeme spíš v teplejších odstínech světla, tedy od 2700 K po 4000 K, aby vám příliš bílé či modré světlo nebránilo při usínání.
Bílé až modré spektrum světla totiž podpoří soustředění, hodí se tedy do pracovních prostorů, jako je třeba kuchyně či pracovna. Tím, že takovéto světlo vzbuzuje pozornost a následně potlačuje tvorbu melatoninu, se nehodí do místností, kde chceme relaxovat, odpočívat, případně spát. Sem volte svítidla s teplejší barvou světla.
Efektivní rozmístění
Pokud si stále nevíte rady s rozmístěním svítidel, které by bylo jak vzhledově hezké, tak i funkční, zkuste zvážit následující: nad postel umístěte přisazený či závěsný lustr (v dostatečné výšce, abyste se při ulehání netloukli do hlavy) s výkonem, s nímž svítidlo dostatečně rozprostře světlo po místnosti; zbytek osvětlení volte podle potřeb a podmínek místnosti – ideálně ze stojacích a stolních lamp, nástěnných svítidel či bodovek tak, aby nikde nevznikalo stinné místo.
Pro bezproblémovou montáž si přečtěte články z naší poradny, které se věnují instalaci lustrů a jejich následnému nastavování.
Všechna naše svítidla vhodná do ložnice naleznete zde:Svítidla do obýváku a do ložnice