Dosvěcování pokojových rostlin
S koncem roku ubývá i denního světla, což může negativně ovlivnit pokojové rostliny. Pomozte jim dosvícením LED žárovkami.
Blíží se konec roku a spolu s ním nám ubývá denního světla, slunce vychází nad obzor později a zapadá za něj dřív. To spolu nese i negativní dopad na pokojové rostliny, které z nedostatku slunečního svitu mohou začít strádat. Z toho důvodu není špatným nápadem jim trošku dopomoci a slunce suplovat.
Samozřejmě záření žárovky plnohodnotně nenahradí sluneční záření, a pokud byste chtěli rostliny pěstovat bez denního světla, budete muset investovat do speciálních žárovek, nicméně na pouhé dosvěcování a částečnou náhradu slunce postačí obyčejné LED žárovky.
Parametry, na které byste se při výběru vhodné LED žárovky měli zaměřit:
- výkon žárovky,
- rozměry prostoru, který má žárovka osvítit
- a teplota chromatičnosti (barevná teplota světla).
Výkon žárovky a rozměry osvětlovaného místa jdou spolu ruku v ruce. Parametr výkonu stoupá přímo úměrně s velikostí prostoru. V závislosti na přísunu denního světla na daném místě volte i intenzitu záření žárovky.
Důležité je, aby žárovky měly teplotu chromatičnosti okolo 6500 K – ideálně by měly mít větší podíl modrého a červeného spektra, jež napodobuje denní světlo a rostlinám umožňuje fotosyntézu.
LED žárovku – buďto v objímce, nebo nějakém svítidle (například vhodné stojací lampě, popřípadě lampičce s klipsem, kterou můžete připnout, kam budete potřebovat) – umisťujete v ideálním případě 20-40 cm nad rostliny, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Rostliny naskládejte pod svítidlo v závislosti na tom, kolik přísunu světla vyžadují.
Pokojové rostliny nedosvěcujte déle než 16 hodin, vznikly by vám tím zbytečné náklady a rostliny by to rovněž neocenily. Na tmavých stanovištích dosvěcujte přes den, tedy od 8. do 17. hodiny; na místech s alespoň částečným přísunem denního světla můžete dosvěcovat večer od 16. do 20. hodiny. Především se snažte o nastolení přirozených podmínek a prostředí rostlin.