3 rady k jednoduché údržbě svítidel a lustrů
Jak rychle a účinně vyčistit lustry, lampy a další osvětlení? Stačí znát pár triků a je hned hotovo.
1. Pravidelnost péče o svítidla
Jak často budete čistit osvětlení ve vaší domácnosti, záleží samozřejmě především na vás. Je ale obvyklé, že prach na nábytku utíráme často, zatímco na světla zapomínáme. Nejeden z nás si na svítidla vzpomene jednou za rok, při vánočním nebo jarním úklidu.
Pokud jde o stropní osvětlení a lustry, budou vám vděčné, když si na ně alespoň dvakrát ročně právě při velikonočním a vánočním úklidu zaměříte a poskytnete jim potřebnou očistu od vrstvy prachu. Stolní lampy a lampičky je však vhodné zbavovat prachu častěji, nejlépe při každém běžném domácím úklidu.
2. Opatrnost a šetrné zacházení s lustry i lampami
Když čistíte jakékoliv svítidlo, vždy je předtím vypněte a odpojte od elektřiny, abyste se vyvarovali případnému úrazu, zvláště pokud používáte vodu. V případě skleněných, či bohatých křišťálových lustrů je třeba dbát na šetrné čištění, abychom předešli jejich poškození.3. Použití správných prostředků na čištění osvětlení
Použité čistící prostředky vždy přizpůsobte materálu svítidla. Pokud jde o nejrůznější lampy a lampičky z plastu, dřeva, textilu a kombinovaných materiálů, postačí hadřík a obyčejná voda, buďto samotná či s přídavkem saponátu. V rámci běžného úklidu je můžete jen otřít prachovkou či štětkou na prach. Také nejrůznější zapuštěná stropní světla postačí otřít vlhkým hadříkem.Čím čistit mosazný lustr?
Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat mosazným lustrům a lampám. Nejrůznější krémy a čističe na mosaz seženete v každé drogerii, většinou je použijete tak, že pastu nanesete na savý hadřík a mosazné části s ním vyleštíte. Nebo můžete využít také babské recepty, oblíbené je domácí čistění zašlé mosazi kyselinou citrónovou nebo roztokem octa a soli.